Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ta Banka Dolandırıcılığı Operasyonu

Türkiye’de mali suçlarla mücadeleye

Türkiye’de mali suçlarla mücadeleye yönelik asayiş uygulamaları ve operasyonları devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde bir bankanın satış noktası (POS) sistemindeki güvenlik açığından 100 milyon liranın üzerinde kazanç elde eden şebeke, Uşak’ın da aralarında bulunduğu 7 ilde ikinci dalga operasyona yakalandı.

Haberlere göre şebeke, kartvizitler için banka sisteminin gönderdiği iade mesajlarını gerçek bir iade süreci olmamasına rağmen onaylamayarak sistemsel bir arızayı fırsata çevirdi. Şüpheliler, mevcut kartvizit limitlerini hayali işlemlerle artırdıktan sonra söz konusu limitleri kullanarak POS cihazlarında yaptıkları harcamalarla bankayı dolandırdılar.

Birden Fazla İlde Yakalanan 30 Şüpheli

Mali Şube polisi, zanlıları yakalamak için İstanbul, Adana, İzmir, Kocaeli, Batman, Tunceli ve Yalova’da 41 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Toplamda 30 zanlı yakalanarak adli makamlara sevk edildi. Baskınlarda delil olarak 23 bin lira, 3 ruhsatsız tabanca, 7 mermi, 65 kurusıkı tabanca mermisi, 9 POS cihazı, 140 kredi kartı ve 1 pul ele geçirildi.

Soruşturma, dolandırıcıların ABD merkezli tüccarlardan müşterilerin bir harcama işlemini iptal etmiş gibi davrandıklarını ve tutarın iade edildiğini ortaya çıkardı. Kartvizitler için bankacılık sisteminin gönderdiği iade mesajlarını gerçek bir iade süreci olmamasına rağmen onaylamadılar. Şüpheliler daha sonra mevcut kartvizit limitlerini hayali işlemlerle artırmış, gün sonunda bankanın sistemdeki açığı nedeniyle güncelleme programının çalışması üzerine POS cihazlarında yaptıkları harcamalarla söz konusu limitleri kullanarak bankayı dolandırmışlardır.

Türkiye’de Dolandırıcılıkla Mücadele Devam Ediyor

Soruşturma devam ederken, mali dolandırıcılıkla mücadele Türkiye’de en önemli öncelik olmaya devam ediyor. Yetkililer, gelecekte bu tür olayların yaşanmaması ve bu tür suçlara karışanların adalet önüne çıkarılması için önlemler alıyor.

Halkın POS cihazlarını kullanırken dikkatli olması ve herhangi bir şüpheli durumu derhal yetkililere bildirmesi tavsiye edilir. Yetkililer halkı uyanık olmaya ve herhangi bir dolandırıcılık veya şüpheli faaliyet olayını en yakın polis karakoluna veya finans kurumuna bildirmeye çağırıyor. Birlikte çalışarak ülkemizde güvenli ve emniyetli bir finansal ortamın sağlanmasına yardımcı olabiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uşak Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube
Sıradaki Haber Uşak Emniyeti dikkatsiz yayaları uyardı