Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

“Filistin Davamız ve Kudüs” Uşak Üniversitesinde Konuşuldu

Uşak Üniversitesi Filistin Davasına

Uşak Üniversitesi Filistin Davasına Sahip Çıkmaya Devam Ediyor

Uşak Üniversitesi Filistin, Gazze ve Kudüs ile ilgili önemli bilgilerin paylaşıldığı etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Bu etkinliklerden biri olan ‘Filistin Davamız ve Kudüs’ konulu panel 4 Ocak 2024 tarihinde Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde, Uşak AK Parti Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, il protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hikmet Gültekin’in yaptığı panelde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ve Kudüs Mihmandarı gazeteci Bülent Deniz, ‘Filistin Davamız ve Kudüs’ konulu birer konuşma yaparak soruları cevapladılar.

Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş açılış konuşması yaptı.

Rektör Savaş: ‘Uşak Üniversitesi olarak Filistin konusundaki hassasiyetimizi her alanda dile getiriyoruz.’

Prof. Dr. Ekrem Savaş, İsrail’in Filistin halkına yönelik aylardır süren soykırıma varan saldırılarını bir kez daha lanetlediklerinin altını çizerek, ‘‘İsrail’in saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana, Üniversite olarak Filistin konusundaki hassasiyetimizi dile getiriyor, gerek basın açıklamaları gerekse de panellerle konuyu gündemde tutmayı sürdürüyoruz. Hiçbir şüpheniz olmasın ki tarihsel ve kültürel bağlarla bağlı olduğumuz mazlum Filistin halkına yönelik güçlü desteğimiz her zaman devam edecektir.’’ dedi.

Savaş: ‘Biz zalimin karşısındayız.’

Gazze düşerse İslam âleminin de düşeceğine dikkat çeken Prof. Dr. Savaş, ‘‘Filistin, Gazze ve Kudüs bizim için çok önemli. Yapılan zulümün karşısında ve Filistin halkının yanında, zalimin karşısındayız. Yapılanlar utanç verici. Batılıların dilleri lal, gözleri kör. Gazze’ye gidecek insani yardımları engelleyecek kadar kalpleri katı. Aylardır insanların üzerine bombalar yağıyor. Gazze’yi açık hava cezaevine çevirdiler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu vahşetin durması için çalışıyor, dünyayı harekete geçmeye çağırıyoruz. İnsanlık için birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bizim medeniyetimiz hiçbir coğrafyada vahşet yaşatmamıştır. Aksine bulunduğumuz her yere insanlık ve merhamet götürdük. İnanıyorum ki ‘Nehirden denize’ Filistin özgür olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Rektör Savaş: ‘İsrail’in saldırıları karşısında Filistin halkının yanında olmak, insan olmanın, vicdan sahibi olmanın bir gereğidir.’

Gençlere seslenen Rektör Savaş, İsrail’in saldırıları karşısında Filistin halkının yanında olmak, insan olmanın, vicdan sahibi olmanın bir gereğidir diyerek ‘‘Uşak Üniversitesi olarak yapılan zulme dikkat çekmek için birçok etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinliklerde anlatılanlar sizlerin farkındalığını daha da artıracaktır. Tarihi iyi inceleyin. Okuyun ve sorgulayın. Teknolojinin zalimin elinde ne hale geldiğini görüyorsunuz. Sizler teknolojiyi iyi öğrenin ve insanlık hayrına kullanın. Nerede mazlum varsa onun yanında zalimin de karşısında olun. Değerli konuşmacılarımız Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ve Kudüs Mihmandarı, habervakti.com Genel Koordinatörü Bülent Deniz’in verecekleri bilgilerin konuyla ilgili farkındalığı daha da artıracağına inanıyorum. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Uşak Milletvekili İsmail Güneş de bir açılış konuşması yaparak aylardır Gazze’de yaşanan zulme dikkat çekti. Filistin’de ölen insanların vebalinin tüm insanlığın üzerinde olduğunu belirten Uşak Milletvekili Güneş başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ülkemizin Filistin’in yanında olduğunu aktardı.

Panel moderatörü Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hikmet Gültekin, Uşak Üniversitesi olarak zulmün durması için ‘Filistin ve Kudüs’ davasını diri tutmaya devam edeceklerini belirtti.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak: ‘1917’den beri bölgede barışın adı hasretle anılıyor.’

Panelde konuşan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, ‘Filistin Bizim Neyimiz Olur?’ başlıklı bir sunum yaptı. Konuşmasında Türklerin ve Müslümanların tarih boyunca Filistin ve Kudüs’te yaptıklarını anlatan Kızıltoprak yaklaşık 7 asır atalarımızın bölgeyi barış ve huzurla yönettiklerini söylerken 1917’den beri bölgede barışın adının hasretle anıldığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak: ‘Filistin gönül coğrafyamızın merkezinde yer alır.’

Prof. Dr. Kızıltoptak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya başbakanına söylediği ‘Bizim İsrail’e borcumuz yok. Ama borçlu olanlar, rahat konuşamıyorlar.’ sözünü hatırlatarak ‘Cumhurbaşkanımız o yüzden ‘sizlerin elleri kanlı’ dedi. Çünkü batı bölgeye barış değil zulüm getirmiştir. Onlar bölgeyi parçalamak istemektedirler. Barış için Hz. Ömer’e, Selahaddin Eyyubi’ye ve Türklere baksınlar. Büyük Türk Komutanları Alparslan’ın, Selahaddin Eyyubi’nin, Yavuz Sultan Selim’in Gazi Mustafa Kemal’in ayak izleri Filistin’dedir. Filistin gönül coğrafyamızın merkezinde yer alır. Tarih boyunca ne Türklerin ne de Müslümanların Yahudilerle bir derdi olmamıştır. Endülüs’ten kovulan Yahudilere sahip çıktığımız gibi Hitlerden kaçan Yahudilere de sahip çıkmışızdır. Biz zulme her zaman karşıyız.’’ şeklinde konuştu.

Konuşmasında Filistin’de yaşananların insanlığa zarar verdiğini söyleyen Kızıltoprak, “Biz Türk’üz, Müslümanız ama her şeyden önce insanız. 7 Ekim’den bu yana 20 binden fazla insanın can verdiği Filistin barışa kavuşacak. Barış için Cumhurbaşkanımız gibi yürekli liderlere ihtiyacımız var. İstiklâl Harbi’nde 7 düvele karşı duran devletimiz burada da zulme ‘dur’ diyecek. Vicdanı olan kimse bu zulme sessiz kalamaz. Kazanacaklarından eminim. Beni davet ettiğiniz için ve dinlediğiniz için teşekkür ediyorum” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Kudüs faaliyetleri ve çalışmalarıyla tanınan, uzun yıllar Kudüs-ü Şerif’de gönüllü olarak rehberlik ve mihmandarlık yapan, 2017 Şubat ayında Siyonist rejim tarafından Filistin topraklarından deport edilerek, 10 yıl giriş yasağı konan Bülent Deniz, Filistin ve Kudüs davasını ayrıntılı olarak ele aldı.

Bülent Deniz: ‘Filistinliler tünel kazarak hayatta kalmayı dedelerimiz Mehmetçikten öğrenmiştir.’

Dünden bugüne tarihi bir perspektifle, yaşanan gelişmeleri ve Kudüs’ün nasıl elimizden çıktığını tarihi örneklerle anlatan Deniz konuşmasında şunları aktardı: ‘107 yıldır zulme sessiz kalınıyor. İngilizler Çanakkale’de yenilince gidip Gazze’ye saldırdı ve almak için çalıştı. Orada bulunan Türk askerlerine o günün şartlarında yardımlar azaldı. Türk askerleri İngilizleri yenmek için tüneller kazdı. Filistinliler hayatta kalmak için tünel kazmayı dedelerimiz Mehmetçikten öğrendiler.’’

Filistin’den ve Kudüs’ten vazgeçmeyeceğimizi vurgulayan Bülent Deniz ayrışmamanın önemine dikkati çekerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün coğrafyamızda yaşanan bütün bu kötü örneklerden, aklımızı başımıza alarak ders çıkarmak zorundayız. Algı bombalarına gelmeyelim. Cenab-ı Hak Gazze direnişini bereketlendirsin. Acilen imdat eylesin ve kardeşlerimize yardım eylesin. Bizlerin eliyle zalimlerden intikam alsın, mazlumlara bizlerin eliyle nusret elini uzatsın.”

Panel soruların cevaplanmasının ardından Uşak Milletvekili İsmail Güneş ve Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş tarafından panelistlere teşekkür plaketlerinin takdim edilmesiyle son buldu.

Panelin ardından Gazze’de şehit olanlar ve tüm şehitlerimiz için lokma dağıtıldı.