Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

  Gayrimenkuldeki fahiş artışa 88,9 milyon TL ceza

  ANKARA (İGFA) – Ticaret

  ANKARA (İGFA) – Ticaret Bakanlığı, konut liste fiyatlarında fahiş artışlar yaparak piyasayı ve serbest rekabeti bozan ve tüketici mağduriyetine neden olan toplam 889 gayrimenkul işletmesine Ekim 2023’ten bu yana 88 milyon 900 bin lira idari para cezası kesildiğini duyurdu.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, gayrimenkul sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının oluşturulması, gayrimenkul ticaretinin sağlanması amacıyla “Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliği” kapsamındaki çalışmaların kesintisiz olarak devam ettiği belirtildi. Sektörde kaliteli hizmetin sağlanması ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi.

  Açıklamada, reklam platformlarında yer alabilecek yanıltıcı reklamların önlenmesi, bu reklamlardan kaynaklanan spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve reklam kirliliğinin önlenmesi amacıyla ilgili yönetmelikte değişiklik yapılarak, reklam veren kişinin kimlik bilgilerinin güncellendiği belirtildi. İlan platformları değiştirildi, ilanın kan yakınlarına veya eşine ait olduğunu veya ilanı veren kişinin ilana konu gayrimenkulün sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulamak zorunda oldukları hatırlatıldı.

  Açıklamada, kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla gayrimenkul sektörüne yönelik denetimlerin Bakanlık ekipleri tarafından yoğun bir şekilde yürütüldüğü belirtilerek, 10 milyon 700 bin lira idari para cezası kesileceğine dikkat çekildi. Reklam fiyatlarında fahiş artış yaptığı tespit edilen 107 işletmeye bu ay lira ceza kesildi.

  Söz konusu açıklamada, verilen cezalara ilişkin tutarlar da paylaşıldı.