Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Kiralık araç talebi geçen yıla göre yüzde 50 arttı!

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye genelinde tatiller, kısa dönem araç kiralama sektöründe büyük hareketliliğe sahne oluyor. Sektör temsilcilerinden Yiğit Aras, 2023 yılına göre yüzde 40 büyüyen kısa dönem araç kiralama sektöründe Kurban Bayramı öncesi doluluk oranının yüzde 90’ı aştığını söyledi.

Araç filolarında 2023 yılı Kurban dönemine göre yüzde 50 büyüme yaşandığını belirten Aras, “Bu artışa rağmen doluluk oranlarımızı ortalama yüzde 90-93 seviyesinde tutmayı başardık. Bu yıl, Bayrama günler kala bazı şubelerimiz tamamen doluydu. Yurt dışından gelen tatilciler de kiralık araç talebinin yoğun olduğunu ifade etti. “Sixt Türkiye’nin tatil döneminde pazar payının yüzde 10’un üzerinde olacağını öngörüyoruz” dedi.

Talebin en yoğun olduğu bölgelerin İstanbul ve Marmara Bölgesi olduğuna dikkat çeken Yiğit Aras, Akdeniz ve Ege bölgelerinin normal yaz yoğunluğuna ulaştığını, gözlemlerin müşterilerin İstanbul’dan araç alıp tatil yerlerine gittiklerini gösterdiğini belirtti.

“KİRALAMA SÜRESİ ORTALAMA 6 GÜN”

Kiralama sürelerinin kışın ortalama 4 gün, yazın ise 6 gün olarak değiştiğini belirten Aras, “Araç kiralama fiyatlarının artması nedeniyle tüketiciler ekonomik grup araçlara yöneliyor. Özellikle B ve B+ segmentindeki araçlar yoğun talep görüyor. Otomatik şanzımanlı ve benzinli araçlara ilgi arttı. “Elektrikli araçlara talep hâlâ düşük ve sektör genelinde yüzde 1’in altında bir orana sahip” dedi.