Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Kontak kapattırır: Uşak’ta motorine zam geldi

Motorine 1,62 TL zam

Motorine 1,62 TL zam geldi, akaryakıt fiyatları rekor seviyeye ulaştı

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, akaryakıta zam olarak yansımaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün benzine gelen zammın ardından bu gece yarısı itibarıyla motorinin fiyatı da 1 lira 62 kuruş arttı.

Uzun bir süredir son 5 ayın en düşük seviyesi olan 72-74 dolar aralığında seyreden brent petrol, Kızıldeniz’de artan gerilim nedeniyle yükselişe geçti. Brent petrolün 79 dolara çıkmasıyla akaryakıta peş peşe zam gelmeye başladı.

Geçtiğimiz gün benzine gelen 1 lira 49 kuruşluk zammın ardından bu gece yarısı itibarıyla motorinin fiyatı da 1 lira 62 kuruş arttı. Zammın ardından motorinin litresi İstanbul’da 37 lira 16 kuruşa, Ankara’da 37 lira 78 kuruşa, İzmir’de ise 38 lira 3 kuruşa çıktı.

Bu zamla birlikte motorinin litre fiyatı, Türkiye’de rekor seviyeye ulaştı. Motorinin litre fiyatı, 2022 yılında 18,5 TL’ye kadar yükselmişti. Ancak bu yılki zamlarla birlikte motorinin litre fiyatı, 2022’nin son günlerinde 37 liranın üzerine çıktı.

Motorine gelen zam, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin devam ettiğini gösteriyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi durumunda akaryakıt fiyatlarında yeni zamların da gelmesi bekleniyor.

Akaryakıt fiyatlarında artış neden oluyor?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’de uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarındaki değişimler, döviz kurundaki dalgalanmalar ve akaryakıt dağıtım firmalarının kârı gibi faktörlerden etkilenerek oluşuyor.

Petrol fiyatları, uluslararası piyasalarda arz ve talep dengesine göre belirleniyor. Talebin artması ve arzın azalmasıyla petrol fiyatları yükseliyor.

Döviz kurundaki dalgalanmalar da akaryakıt fiyatlarında etkili oluyor. Dolar kurunun artması, akaryakıt fiyatlarının da artmasına neden oluyor.

Akaryakıt dağıtım firmalarının kârı da akaryakıt fiyatlarına yansıyor. Akaryakıt dağıtım firmaları, akaryakıt fiyatlarındaki artışı kârlarına yansıtarak, daha fazla kazanç elde ediyorlar.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, tüketicileri nasıl etkiliyor?

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, tüketicileri doğrudan etkiliyor. Akaryakıt fiyatlarının artması, ulaşım maliyetlerini artırarak, tüketicilerin alım gücünü düşürüyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, üreticileri de etkiliyor. Akaryakıt fiyatlarının artması, üreticilerin maliyetlerini artırarak, üretim maliyetlerini yükseltiyor. Üretim maliyetlerinin yükselmesi, üreticilerin ürün fiyatlarını artırmasına neden oluyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, tüketicilerin yanı sıra üreticileri ve ekonomiyi de olumsuz etkiliyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKARA (İGFA) – Türkiye İstatistik
Sıradaki Haber Dış ticaret endeksi Nisan’da azaldı