Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Petrol fiyatlarında indirim beklentisi güçleniyor

Petrol fiyatlarında indirim beklentisi

Petrol fiyatlarında indirim beklentisi güçleniyor

Brent petrolün varil fiyatı, dün 75,03 dolara kadar gerileyerek son 5 ayın en düşük seviyesini gördü. Bu gelişmenin önümüzdeki günlerde akaryakıta indirim olarak yansıması bekleniyor.

Küresel petrol talebine ilişkin endişeler, petrol fiyatlarında düşüşe neden oluyor. Çin’de artan koronavirüs vakaları ve ABD’de resesyon endişeleri, petrol talebinin azalacağına dair beklentileri artırıyor.

OPEC+ grubunun gönüllü üretim kesintilerine ilişkin belirsizlikler de petrol fiyatlarının yükselişini sınırlıyor. Grubun 30 Kasım’da yaptığı toplantıda bazı üye ülkeler, mevcut üretim kesintilerine ek olarak günlük 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintisine gideceğini açıklamıştı. Ancak, bu kesintilerin yeterli olup olmayacağı konusunda uzmanlar arasında görüş birliği yok.

Brent petrolde teknik olarak 76,63 ile 76,70 dolar aralığının direnç, 75,44 ile 76,37 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Akaryakıta indirim ne zaman?

Akaryakıt fiyatları, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarındaki değişimleri takip ediyor. Brent petrolün varil fiyatı 75 doların altına düşerse, akaryakıta indirim gelmesi bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) verilerine göre, benzinin litre fiyatı Ankara’da ortalama 25,19 TL, İstanbul’da 25,09 TL, İzmir’de ise 25,18 TL seviyesinde bulunuyor. Motorinin litre fiyatı ise Ankara’da ortalama 26,62 TL, İstanbul’da 26,52 TL, İzmir’de ise 26,61 TL seviyesinde.

EPGİS, akaryakıt fiyatlarındaki değişimi “akaryakıt zammı” veya “akaryakıt indirimi” şeklinde duyuruyor. Ancak, son dönemde akaryakıt fiyatlarındaki değişimler, duyuru yapılmadan pompaya yansıyor. Bu nedenle, akaryakıt fiyatlarındaki indirimin ne zaman pompaya yansıyacağı henüz belli değil.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKARA (İGFA) – TÜİK, Mayıs
Sıradaki Haber Hizmet ‘güvenini’ korudu!