Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Göğem Köyünde üreticilere yönelik bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, bitkisel üretim planlaması, sözleşmeli üretim ve Bakanlığın destekleri hakkında bilgi verildi.
Toplantıya, İl Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Gürcan ve teknik personel katıldı. Gürcan, toplantıda yaptığı konuşmada, üreticilerin daha verimli ve karlı üretim yapabilmeleri için planlı üretim yapmaları gerektiğini vurguladı. Gürcan, ayrıca, sözleşmeli üretim ve Bakanlığın desteklerinin üreticiler için önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti.
Toplantıda, üreticiler tarafından sorulan sorular da cevaplandırıldı.
Sözleşmeli üretime teşvik
Toplantıda, üreticilerin sözleşmeli üretime teşvik edilmesi de konuşuldu. Gürcan, sözleşmeli üretimin, üreticilerin üretim riskini azaltması ve daha yüksek gelir elde etmesi açısından önemli olduğunu söyledi.
Gürcan, ayrıca, Bakanlığın sözleşmeli üretime yönelik desteklerini de anlattı. Buna göre, sözleşmeli üretim yapan üreticiler, tarımsal girdilerde indirim, faizsiz kredi ve hibe gibi desteklerden yararlanabiliyor.
Desteklemeler üreticilere anlatıldı
Toplantıda, üreticilere, Bakanlığının bitkisel üretime yönelik destekleri de anlatıldı. Buna göre, üreticiler, mazot, gübre, sertifikalı tohum, fide ve fidan gibi girdilerde destek alabiliyor.
Ayrıca, üreticiler, tarımsal arazi toplulaştırma, sulama ve kooperatifleşme gibi projelerden de destek alabiliyor.