Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ta ev kiralama sistemi değişiyor: Uymayana 1 milyon lira ceza

Ev Kiralama Yönetmeliği ve

Ev Kiralama Yönetmeliği ve Yeni Düzenlemeler

Yeni yılla birlikte, ev kiralama sistemine getirilen düzenlemeler, ev sahipleri ve kiracılar arasında önemli değişikliklere yol açtı. Bu düzenlemelerin en dikkat çekici yanı, izin belgesi olmadan günlük kiralamaların getirdiği yaptırımlar ve bu konuda uygulanacak cezalar oldu.

Günlük Kiralık Evler İçin İzin Belgesi Zorunluluğu

Para

Evini günlük kiraya vermek isteyen ev sahipleri artık 1 Ocak tarihinden itibaren izin belgesi almak zorunda. Ancak bu izin belgesini almak, tüm kat maliklerinin onayına tabi. Bir tek kişinin onay vermemesi durumunda, izin belgesi almak neredeyse imkansız hale gelebiliyor.

İzinlerin E-Devlet Üzerinden Verilmesi

Türk parası

Günlük ev kiralamak için gereken izin belgesi, e-devlet üzerinden yapılan başvuruyla elde ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerekli incelemeleri yapmadan önce, kiralanmak istenen konutu ziyaret ediyor ve uygunluk değerlendirmesi yapıyor.

Kiralanan Evlerde Kişi ve Süre Sınırlamaları

Yapılan düzenlemelerle birlikte, kiralanan evlerde en fazla 12 kişi konaklayabilecek. Bununla birlikte, 3 yaşından küçük çocuklar bu sınıra dahil edilmiyor. Ayrıca, ev sahibi 5 dairesi olanlar iş yeri ruhsatı almak zorunda olacak.

Cezai Yaptırımlar ve Önemli Uyarılar

Özellikle dikkat çeken bir diğer nokta ise 100 günü aşan kiralamalarda uygulanacak cezai yaptırımlar oldu. Evin 100 günden fazla kiralanması durumunda ev sahibine 1 milyon TL ceza kesilecek. Ayrıca, izin belgesi olmadan evini kiralayanlara 100 bin TL ceza uygulanacak ve cezayı ödeyip izin almadan kiraya devam edenlere 500 bin TL ek ceza verilecek.

Verilen iki cezaya rağmen izinsiz kiralama yapanlara ise 1 milyon TL’ye kadar yeni ceza kesilecek.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte, ev kiralama sürecinde önemli değişiklikler yaşanırken, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki dengeyi korumak adına daha sıkı yasal düzenlemelerin önümüzdeki dönemde de gündemde olması bekleniyor.

KÜTAHYA (İGFA) – Cumhurbaşkanı ve
Sıradaki Haber Erdoğan: 10 bin lira olan emekli maaşı yeterli değil