Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ta fırıncılara kötü haber: Resmi Gazetede yayınlandı

Ekmek ve Simit Fiyatlarına

Ekmek ve Simit Fiyatlarına Bakanlık Onayı Zorunluluğu Geldi!

Halkı fahiş fiyatlardan ve stokçuluktan korumak amacıyla önemli bir adım atıldı. Artık ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde Ticaret Bakanlığı’nın onayı aranacak. Onay alınmadan zam yapılamayacak.

Ticaret Bakanlığı’ndan Onay Zorunlu

Uzun süredir bu alanda incelemelerini sürdüren Ticaret Bakanlığı, halkı sömüren firmalara büyük bir darbe vurdu. Alınan kararla ekmek ve simit fiyatlarında bakanlık izni olmadan oynama yapılamayacak.

Bakanlık, ekmek fiyatlarının belirlenmesinde olduğu gibi simit fiyatlarının tespitinde de görüş verecek. Yeni düzenlemeye göre:

  • Simit fiyatına ilişkin tarifeler, ilgili belediye, ticaret il müdürlüğü, il tarım ve orman müdürlüğü, ticaret ve sanayi odası veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından değerlendirilecek.
  • Belirlenen fiyata ilişkin federasyon ve Ticaret Bakanlığı’nın olumlu görüşü alınacak.
  • Fiyatlar Birlik tarafından onaylanacak.
  • Bakanlık tarafından talep edilen tarifeye olumsuz görüş bildirilmesi durumunda Birlik, yeni tarife talebini gerekçeleriyle birlikte komisyon toplanmaksızın tekrar Bakanlığın görüşüne sunacak ve görüşün alınmasından sonra onaylayacak.

Bu düzenleme ile ekmek ve simit fiyatlarının daha şeffaf ve kontrol altında olması sağlanacak. Vatandaşlar, fahiş fiyatlardan korunacak ve stokçuluk önlenecek.