Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

14 Aralık 2023 – Günün Hadisi Şerifi

Başkasının sahip olduğu maddi

Başkasının sahip olduğu maddi veya manevi imkanlara duyulan kıskançlık ve onlardan mahrum bırakma isteği olarak tanımlanan “haset”, İslam ahlakında önemli bir konudur. İslam peygamberi Muhammed Mustafa (SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM) tarafından yapılan öğütlerde, hasetin kişinin kendi ahiretini olumsuz etkileyebileceği ve güzel amellerin bu duygu tarafından tahrip edilebileceği vurgulanmıştır.

14 Aralık 2023 – Günün Hadisi Şerifi

Haset, başkasının sahip olduğu maddî veya mânevî imkânların kendisine intikal etmesi veya kıskanılan kişinin bu imkânlardan mahrum kalması yönündeki istek ve niyeti ifade eder. (Mustafa Çağrıcı, Haset, DİA, 16/378-380) İslam ahlakında haset, başlıca kötülüklerdendir.

Peygamber Efendimiz (SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM) hasetten sakınılması hususunda şöyle buyurmuştur: “Hasetten sakının. Çünkü ateşin odunu yakıp tükettiği gibi haset de iyi amelleri yakar, bitirir.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 44; İbn Mâce, Zühd, 22), Haset eden kıskançlık duygusu ile harekete geçip zarar verirse kul hakkına sebep olur.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3 VAKFI)
Sıradaki Haber Türkiye Teknoloji Takımı (T3 VAKFI) Uşak il Sorumlusu Alperen Özsarı , İl Müdürümüz Zekai İnan’ı ziyaret ederek katkı sa…