Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Çoğu ülkede ve ilde yasak, Uşak’ta serbest! Beklenen ilgiyi görmedi

Uşak’ta Kenevir Yetiştiriciliği Beklenen

Uşak’ta Kenevir Yetiştiriciliği Beklenen İlgiyi Göremedi

Uşak’ta izinli kenevir yetiştiriciliğine rağmen beklenen ilgi görülmedi. 2016 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile Türkiye’de 19 ilde izinli kenevir yetiştirilmesine izin verildi. Bu illerden biri de Uşak. Fakat Uşak’ta kenevir yetiştiriciliğine beklenen ilgi oluşmadı.

Serbest olan iller

Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilir.

Neden Beklenen İlgi Görülmedi?

Uşak’ta kenevir yetiştiriciliğinin beklenen ilgiyi görmemesinin birkaç sebebi olabilir. Bir sebep, Türkiye’de kenevir işleyebilen bir fabrikanın olması, çiftçinin kenevirden daha çok kazandıracak mahsullere yönelmesi olarak gösteriliyor.

Uşak’ta Kenevir Yetiştiriciliğinin Geleceği

Uşak’ta kenevir yetiştiriciliğinin geleceği belirsizliğini koruyor. Yetkililer, kenevirin çevre dostu bir bitki olduğunu ve çok sayıda faydası olduğunu belirtiyorlar. Yetkililer, kenevir yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacağını söylüyorlar.

Kenevirin Faydaları

Kenevir, lif, tohum, yağ ve protein gibi birçok faydalı ürün elde edilebilen bir bitkidir. Kenevir lifi, tekstil ve kağıt üretiminde kullanılabilir. Kenevir tohumu, protein ve yağ bakımından zengin bir besindir. Kenevir yağı, gıda ve kozmetik ürünlerinde kullanılabilir. Kenevir proteini ise, birçok farklı alanda kullanılabilir.

Uşak’ta kenevir yetiştiriciliğinin önündeki engeller kalkar ve kenevir ürünlerine olan talep artarsa, bu sektör Uşak için önemli bir gelir kaynağı olabilir.

UŞAK HABERLERİ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tepedelen Çamı, Uşak ili Banaz
Sıradaki Haber Uşak’ın ilçesinde gövdesini 7 kişi sarabiliyor, kapladığı alan 380 metre kare