Uşak Üniversitesi’nin Deri, Tekstil, Seramik Tasarım Merkezi (DTS), 2020 yılından bu yana ülkedeki postacıların kıyafetlerini tasarlamaya devam ediyor. 2023 yılı için de yeni tasarımlar yaparak iş birliklerini güçlendiren merkez, posta dağıtım personelinin yazlık ve kışlık 18 farklı ürününü tasarlıyor.
Kullanıcı Görüşleri ve Teknik Detaylarla Şekillenen Tasarımlar
DTS Tasarım Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eren Öner, tasarlanan kıyafetlerin hedef kitlenin beklentilerine göre şekillendiğini ve kullanıcı görüşlerinin önemli bir rol oynadığını vurguluyor. Ayrıca, teknik detaylara da büyük önem verildiğini belirtiyor. Bu detaylar arasında kumaşın dokusu, tuşesi, mukavemeti, esneme kabiliyeti, sürtünme dayanıklılığı, çekmezlik, ışık haslığı gibi özellikler bulunuyor. Tüm bu özellikler, kullanım kolaylığına yönelik olarak tasarımlara yansıtılıyor.
Yerli Üretim ve Geri Dönüşüm Öncelikleri
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, üniversitenin yerli ve milli sanayinin gelişimine destek verme misyonu doğrultusunda tasarımlarda geri dönüşüm ipliklerinin kullanımına özen gösterdiklerini belirtiyor. Ayrıca, kullanılan kumaşların Türkiye’de üretilebilir olmasına da öncelik veriliyor. Bu yaklaşım, hem çevre dostu tasarımları teşvik ediyor hem de yerli sanayiyi destekliyor.
Üniversite-Sanayi İş Birliği ve İhracat Artışı
Rektör Savaş, DTS Tasarım Merkezi’nin ulusal ve uluslararası firmalarla iş birliği çalışmalarını sürdürdüğünü ve birçok tasarım faaliyetini gerçekleştirdiğini vurguluyor. Bu iş birlikleri sayesinde ithalatın azaltıldığını ve yerli firmaların ihracat kapasitelerinin artırıldığını belirtiyor. Merkezin üniversite-sanayi iş birliği noktasında önemli bir rol oynadığını ve bu iş birliklerinin devam edeceğini ifade ediyor.