Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ın ev yapımı baklavası gerçek bir lezzet olarak dikkat çekiyor

Uşak Ev Baklavası: Coğrafi

Uşak Ev Baklavası: Coğrafi İşaretli Lezzet Eşsiz Lezzet

Doğal içeriği ve 70 kat yufka yufkası ile bilinen Uşak ev baklavası Türkiye’de ilgi görüyor. Bu eşsiz tatlı, Uşak bölgesine özgü bir ürün olduğunu gösteren Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) tarafından coğrafi işaret ile tescillenmiştir.

Uşak Ev Baklavasını Özel Kılan Nedir?

Uşak ev baklavaları, Uşak Şeker Fabrikası’nda üretilen doğal ürünler ve %100 pancar şekeri ile yapılmaktadır. Yufka hamuru buğday unu, su, yumurta, tuz ve ayçiçek yağı ile yapılır. Yufkanın kalınlığı yaklaşık 1,2 milimetre, çapı ise yaklaşık 160 santimetredir. 65-70 kat yufkanın üzerine aralıklı olarak cevizler dizilir ve üzerine sade yağ gezdirilir. Baklava dilimleri 5 cm civarındadır ve piştikten sonra Uşak şekerinden yapılan şerbetle tatlandırılır.

Tatil Döneminde Yüksek Talep

Uşak ev baklavası içerdiği kaliteli malzemeler açısından diğer tatlılara göre uygun fiyata satılmaktadır. Fatih Ev Baklavaları adında bir işletme işleten Gülbey Işık, yıllardır Uşak ev baklavaları üretiyor. Gülbey Işık’a göre baklavaları, uygun saklama koşullarında şekersiz bir haftadan fazla dayanabiliyor.

Türkiye’nin en önemli dini bayramlarından biri olan Ramazan Bayramı’nda Uşak ev baklavasına yoğun bir talep var. Ancak geçen yıllara göre ilgi çok fazla değil. Uşak’ta baklavanın yanı sıra kentte gerçek baklava üreten ve satan işyerlerinde satılan cendere adı verilen daha hafif bir tatlı da bulunuyor.

Uşak ev baklavası, Türkiye’de yerli halk ve turistler arasında popüler olan eşsiz ve lezzetli bir tatlıdır. Coğrafi işaret ile tescilli olması, değerine ve özgünlüğüne değer katmaktadır. Doğal içerikleri ve uygun fiyatı, onu tatil sezonunda arzu edilen bir tedavi haline getiriyor.

Beypazarı Maden Suyu İsviçre’de Bor
Sıradaki Haber Uşak’ta da satılan Beypazarı maden suyu İsviçre’de yasaklandı: Sebebi ise vahim