Uşak ili Banaz ilçesi Bahadır Köyü Tepedelen Mevkii’nde yer alan Tepedelen Çamı, 500 ile 1000 yıl arasında değişen yaşıyla adeta tarihî bir miras niteliği taşıyor. Bu yaşlı çam ağacı, nesiller boyu birçok olaya tanıklık etmiş ve yöre halkının belleğinde önemli bir yer edinmiştir.
Fiziksel Özellikler
Tepedelen Çamı, 11 metre boyu, 3.05 metre çapı ve 9.60 metre çevresiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. 1870 metre rakımda bulunan bu anıtsal ağaç, geniş alanı kaplayarak 380 metrekarelik bir alana yayılıyor. Yedi kişinin kollarıyla ancak sarılabilecek genişlikteki gövdesi, ağacın heybetini gözler önüne seriyor.
Koruma ve Tescil
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Anıt Ağaç” olarak tescil edilen Tepedelen Çamı, korunma altına alınarak geleceğe taşınması hedefleniyor. Bu tescil, ağacın değerini bir kez daha vurgularken, aynı zamanda doğal mirasımızın korunması adına atılmış önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.
Görülmeye Değer Bir Doğa Harikası
Tepedelen Çamı, doğa severler ve tarih meraklıları için gerçek anlamda görülmeye değer nadide bir tabiat değeridir. Bu anıtsal ağaç, hem doğal güzelliği hem de tarihiyle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor. Uşak’a yolu düşen herkesin mutlaka görmesi gereken bu doğa harikası, bölgenin tanıtımına da büyük katkı sağlıyor.