Uşak’ta 4 Aktif Fay Hattı Bulunuyor
Maden Tetkik ve Arama (MTA) tarafından hazırlanan diri fay haritasına göre, Uşak ilinde 4 aktif fay hattı bulunuyor. Bu fay hatları, kentin kuzey ve güney kesimlerinden geçiyor.
Simav Fay Zonu’nun Uşak’taki Uzantılarına Dikkat
Uşak’ta bulunan aktif fay hatlarının en önemlileri, Simav Fay Zonu’nun uzantıları olan Abide, Banaz ve Elvanpaşa segmentleridir. Bu fay hatları, geçmişte meydana gelen depremlere neden olmuştur.
Abide segmenti, Uşak’ın kuzeyinden geçerek Kütahya’ya uzanıyor. Bu fay hattında, 1970 yılında meydana gelen Gediz Depremi’nin yaşandığı biliniyor.
Banaz segmenti, Uşak’ın güneyinden geçerek İzmir’e uzanıyor. Bu fay hattında, geçmişte meydana gelen birçok deprem kayıtlara geçmiş durumda.
Elvanpaşa segmenti, Uşak’ın güneydoğusundan geçerek Afyonkarahisar’a uzanıyor. Bu fay hattında, geçmişte meydana gelen depremler, kentin bazı ilçelerinde hasara neden olmuştur.
Güre Fay Zonu da Uşak’tan Geçiyor
Uşak’ta bulunan bir diğer aktif fay hattı ise Güre Fay Zonu’dur. Bu fay hattı, Uşak’ın batısından geçerek Balıkesir’e uzanıyor.
Güre Fay Zonu, geçmişte meydana gelen depremlere neden olmuştur. Ancak bu depremlerin şiddeti, Simav Fay Zonu’nun uzantılarında meydana gelen depremlere göre daha az olmuştur.
Uşaklılar Deprem Riskine Dikkat Etmeli
Uşak’ta bulunan aktif fay hatları, kentin deprem riskini artırmaktadır. Bu nedenle, Uşaklıların deprem riskine dikkat etmesi ve gerekli önlemleri alması önemlidir.