Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ta araç plakalarına yeni özellik ekleniyor

Karekodlu Plakalar Trafikte: Sahteciliğe

Karekodlu Plakalar Trafikte: Sahteciliğe Karşı Yeni Bir Adım

Yeni düzenlemeyle birlikte 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren araç plakalarında karekod uygulaması zorunlu hale geldi. Bu yenilik, araç plakalarının daha güvenli hale getirilmesi ve sahte, modifiye edilmiş plakaların önüne geçilmesi amacı taşıyor. Yeni plakalara eklenen karekodlar, araçların seri numaralarını ve üretim bilgilerini içeren verileri hızlıca okunabilir hale getirerek yetkililere daha sağlam bir izleme imkanı sunuyor.

Karekodlu plakaların özellikleri neler?

Karekodlu plakaların standartları belirlendi. Bu plakalarda, 15×15 mm ebadında bir karekod bulunacak. Bu kod, plakadaki il kodu ve harfler arasına yerleştirilecek. Ayrıca, her plakada 12 haneli bir seri numarası da yer alacak. Bu seri numarası sayesinde, aracın üretim yeri ve tarihi gibi önemli bilgilere hızlıca ulaşılabilecek.

Mevcut plakaların durumu ne olacak?

Araç sahiplerinin mevcut plakalarını değiştirmesi için bir zorunluluk bulunmuyor. Yeni düzenleme, sadece yeni plakalar için geçerli olacak. Yani, araç sahipleri mevcut plakalarını kullanmaya devam edebilecekler.

Bu yeni karekodlu plaka uygulamasıyla amaçlanan en büyük hususlardan biri, sahte ve modifiye edilmiş plakaların önüne geçmek. Çünkü karekodlu plakalar, yetkililere araçların doğrulanabilir ve takip edilebilir bir izlenimini sunacak. Bu adım, trafik güvenliğini artırırken sahtecilikle mücadelede önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Karekodlu plakaların getirdiği bu teknolojik yenilik, ilerleyen dönemlerde trafikte daha güvenli bir ortam oluşturarak araç sahiplerine ve yetkililere daha fazla güvenlik sağlayabilir

Karahallı’nın Gururu: Lezzetiyle Karahallı Düğleği
Sıradaki Haber Anavatanı Orta Asya ve Anadolu! Karahallı topraklarında yetişiyor, sadece yağmur suyu ile besleniyor