Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ta tarım alanı arttı

Uşak İl Tarım ve

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre, Uşak’taki tarım alanı 2022 yılında bir önceki yıla göre 38.270 dekar artarak 2.238.657 dekara ulaştı.

2018 yılında 2.165.572 dekar olan tarım alanı, 2019 yılında 2.196.981 dekara, 2020 yılında 2.220.104 dekara, 2021 yılında ise 2.276.927 dekara yükselmişti.

Tarım alanlarının artmasında, tarım dışı arazilerin tarım arazisine dönüştürülmesi, sulama altyapısının geliştirilmesi ve çiftçilerin tarımsal üretime olan ilgisinin artması gibi faktörlerin etkili olduğu belirtildi.

Uşak’ta tarım alanlarının artması, ilin tarımsal üretim potansiyelini artırması açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Tarım ürünleri

Uşak’ta tarım alanlarının büyük bir kısmı buğday, arpa, yulaf, bakla, nohut, fasulye, mercimek, börülce, fiğ, burçak, mürdük, tütün, şeker pancarı ve pamuk gibi tarla bitkileri için kullanılıyor. İlde ayrıca lahana, ıspanak, pırasa, domates, biber, salatalık, soğan, sarımsak, elma, armut, kiraz, vişne, şeftali, kayısı, üzüm, ceviz, badem gibi meyve ve sebzeler de yetiştiriliyor.

Uşak’ta üretilen tarımsal ürünler, il içinde tüketilmesinin yanı sıra, yurt içi ve yurt dışı pazarlara da satılıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İl Müdürü Serkan Bilir ve
Sıradaki Haber Uşak İl Müdürü ve Şube Müdürü hayvan pazarlarını ziyaret etti