Uşak’ta Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı
Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Banaz ilçesi Ovacık köyünde çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Toplantıya, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal ve İlçe Müdürlüğü personelleri katıldı. Toplantıda, Çiftçi Kayıt Sistemindeki değişiklikler, mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan tarım arazilerinin taahhütname ile kayıt altına alınabilmesi, tarla faresi ile mücadele ve Tarımsal Üretim Planlaması ve Bakanlığımız desteklemeleri hakkında bilgiler verildi.
Çiftçi Kayıt Sistemindeki Değişiklikler
Toplantıda, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile ilgili yapılan değişiklikler anlatıldı. Buna göre, ÇKS’ye kayıt yaptırmak isteyen çiftçiler, e-Devlet üzerinden veya İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine şahsen başvurabilecekler. Ayrıca, mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan tarım arazileri, taahhütname ile kayıt altına alınabilecek.
Tarla Faresi ile Mücadele
Tarla faresi, tarımsal üretimde önemli zararlara neden olan bir zararlı türüdür. Toplantıda, tarla faresi ile mücadele yöntemleri hakkında bilgi verildi. Tarla faresi ile mücadelede, kimyasal mücadele, mekanik mücadele ve biyolojik mücadele gibi yöntemler kullanılabileceği belirtildi.
Tarımsal Üretim Planlaması ve Bakanlığımız Destekleri
Toplantıda, tarımsal üretim planlaması ve Bakanlığımız destekleri hakkında da bilgiler verildi. Çiftçilere, tarımsal üretim planlaması yapmaları ve bu planlama doğrultusunda üretim yapmaları tavsiye edildi. Ayrıca, Bakanlığımız tarafından verilen destekler hakkında da bilgi verildi.
Toplantıya katılan çiftçiler, verilen bilgilerden memnun olduklarını ve bu tür bilgilendirme toplantılarının devam etmesini istediklerini belirttiler.