Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Drone’lara özel hava koridoru geliyor

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İnsansız Hava Araçları (İHA) ve İHA’lara özel hava koridoru oluşturmak için çalışmalara devam ettiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, bakanlığın temel hedeflerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı toplam 1 milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracının her türlü ulaşım türünde güvenli ulaşımını sağlamak olduğunu belirterek, şunları söyledi: : “Karada araçlar, havada uçaklar, denizde gemiler nasıl?” Belli rota ve yollar oluşturduğumuz takdirde, dünyada ve ülkemizde son dönemde kullanımı artan İHA ve drone’ların şehir içi ve şehir içi belirlenecek koordinatlar çerçevesinde seyahat etmesini sağlayacak hava koridorları ve rotaları da oluşturacağız. şehirlerarası uçuşlar. Bu sayede hem uygunsuz uçuşların önüne geçeceğiz hem de drone’lar için güvenli bir hava sahası yaratacağız” dedi. Bir açıklama yaptı.

Birçok ülkenin insansız hava araçlarına ilişkin yeni düzenlemeler hazırlamaya başladığını dile getiren Uraloğlu, “Sivil havacılıkta önemli bir alan oluşturan insansız hava araçları ve drone’ların farklı kullanım şekillerini görüyoruz. Askeri, güvenlik, istihbarat, tarım, kargo. , gümrük işlemleri, orman yangınlarıyla mücadele.” Sivil ve ticari uçuşlar da dahil olmak üzere farklı amaçlarla kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Yerli ve milli teknolojilerle hayata geçireceğimiz yeni sistemle uygunsuz uçuşların önlenmesini, hassas alanlardaki güvenlik açıklarının önlenmesini ve özel hayatın gizliliğinin korunmasını planlıyoruz. “Tanıtacağımız sistemle operatörler, erişilebilir, verimli ve çevre dostu bir dijital uygulama ile mobil uygulamalar üzerinden uçuş izinlerinin alınması, hava sahası bilgilerinin görüntülenmesi gibi olanaklara erişebilecekler” dedi.

TAMİR İSTASYONLARI KURULACAK’

Tüm ulaşım modlarında olduğu gibi İHA ve İHA’lar için de bir kontrol mekanizmasının gerekliliğine değinen Bakan Uraloğlu, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz yeni sivil havacılık modelleri üzerinde çalışıyor. İHA ve İHA’lara yönelik takip ve trafik yönetim sistemimiz de hayata geçecek. İHA’ların mevcut hava sahasına entegrasyonunu sağlayın.” “Drone sistemi bilgileri, konum, irtifa, hız ve pilot bilgileri havacılık kontrol merkezine canlı olarak aktarılacak ve kayıt altına alınacak. Bu sayede trafik yönetimi ve uçuş izinleri tek merkezden hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilecek.” söz konusu.

Bakan Uraloğlu, drone’ların arızalanması, pillerinin bitmesi veya olumsuz bir durumla karşılaşması durumunda belirlenen güzergahlarda tamir istasyonları kurmayı planladıklarını da vurguladı.