Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Ehliyet alacaklar dikkat! Yönetmelik değişti

ANKARA (İGFA) – Resmi

ANKARA (İGFA) – Resmi Gazete’de yayımlanan kararlar arasında ‘Sürücü Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ de yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurs Yönetmeliği Taslağını hazırladı. 9 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete kararlarına göre sürücü kurslarında yeni düzenlemeler yapıldı.

SÜRÜŞ EĞİTİMİ SAATLERİ DEĞİŞTİ

Kursiyerler, sertifika sınıflarına bağlı olarak, hareketli trafikte eğitim seviyesine ulaşana kadar sürüş eğitim alanında veya simülatör üzerinde eğitim alacaktır. Hareketli trafikte eğitim seviyesine ulaşan kursiyerlerin sürüş eğitimi kursu süreleri A1 ve A2 sınıfı sertifikalar için 10 saat, B sınıfı sertifikalar için 12 saat, C ve E sınıfı sertifikalar için 25 saat, D sınıfı sertifikalar için 30 saat, D sınıfı sertifikalar için 10 saattir. F sınıfı sertifikalar için saat, H sınıfı (motosiklet) sertifikalar için 10 saat, H sınıfı (otomobil) sertifikalar için 12 saat olacaktır.

Kursa kayıt yaptıran kursiyerlerin kursa devam edebilmeleri zorunlu olacaktır. Her teorik ders için ayrı ayrı ders saatinin 1/5’inden fazlasına katılmayanların dersten kayıtları silinecektir.

Sürücü kursu saat sayısının 1/5’i veya daha azına katılmayanlar için, kursiyerin durumu dikkate alınarak kurs yöneticisinin uygun göreceği bir zamanda bir defaya mahsus telafi programı uygulanacaktır. Direksiyon eğitimi dersi telafi programlarında kursiyerlerden katıldıkları ders ücreti alınacaktır. Sürücü kursunun telafi programına katılmayanların kurstan kayıtları silinecektir.

Sürücü kurslarında eğitim kalitesinin artırılması ve kursiyerlerin trafiğe daha hazır hale getirilmesini amaçlayan düzenlemenin amacı, kurs sürekliliğini teşvik etmek ve sürücü adaylarının eğitimlerini ciddiye almalarını sağlamaktır.

Yayımlanan ilgili yönetmeliğin bazı maddelerinin 6 ay sonra yürürlüğe girdiği, bazı maddelerinin ise 9 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdiği kaydedildi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT ŞOFÖRLERİ DERS YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK detaylarına ulaşmak için. tıklayabilirsiniz