Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Kahramanmaraş’taki fayın yeniden deprem üretip üretmeyeceği araştırılıyor

ANKARA (İGFA) – Kentin

ANKARA (İGFA) – Kentin sembol merkezlerinden Azerbaycan İlçesi’ndeki örnek daire ve okulu ziyaret eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, şantiyede yaptığı konuşmada, Şubat ayında Kahramanmaraş’ı yerle bir eden depremin üzüntüsünü dile getirdi. 6 hala ilk günkü gibi kalplerinde.

Bakan Kurum, “O günlerde tam anlamıyla o Kurtuluş Savaşı ruhunu yeniden ortaya çıkarmış olduk.” “Azerbaycan Hükümeti’nin tek millet, iki devlet bilinciyle inşa ettiği evlerin bir kısmını görüyoruz. Depremzede çocuklarımız bu eğitim-öğretim yılında okulumuzda eğitim görecek. Kahramanmaraş’ın çocukları sizin gülen yüzünüzü göreceğiz” dedi. Bu mutluluk paha biçilemez.” söz konusu

“SADECE ELLERİMİZİ DEĞİL, TÜM BEDENİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ”

Bakan Murat Kurum, Kahramanmaraş’ta şu ana kadar depremden etkilenen 17 bin 592 aileyi evlerine kavuşturduklarını, 71 bin 568 konut ve işyerinin inşaat ve projelendirmesine hızla devam ettiklerini söyledi. Bakan Kurum, “Elimiz, kalbimiz her zaman deprem bölgesinde olacaktır. Kapılarımız deprem bölgesindeki tüm milletvekillerimize, vatandaşlarımıza ve belediye başkanlarımıza 7 gün 24 saat açık olacaktır. Tüm ekibimiz deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yanına bizzat gidecek. Vatandaşımızın bizden beklediğini yerine getirmek için her türlü çabayı gösterecek, sadece ellerimizi değil tüm vücudumuzu sorumluluk altına alacağız. “Vatandaşlarımızı en kısa sürede evlerine kavuşturacağız.” dedi.

BAKAN KURUM İLK KEZ AÇIKLAMA YAPTI

Kahramanmaraşlı vatandaşların merakla beklediği bir haberi ilk kez paylaşan Bakan Kurum, şunları kaydetti.

“Burada heyelan alanı ve fay hatlarıyla ilgili bir süreç var. Hocalarımız yerleşime uygun olmayan alanların yanı sıra fay bölgesi ilan edilen ve vatandaşlarımızın hiçbir şekilde yerleşemeyeceği alanlar üzerinde çalışıyor. Hocalarımız mikrobölgeleme, zemin etüdü gibi çalışmaları yürütüyor, numune alıp yurt dışındaki laboratuvarlara gönderiyor. Boğaziçi bölgesinde heyelan riskine karşı gerekli önlemleri alarak ve zemin iyileştirmelerini yaparak yerleşimi sağlayabileceklerini belirten ön rapor sundular. Boğaziçi İlçesi için net sonucu önümüzdeki hafta paylaşacağız. Ekim ayında öğretmenlerimizin verdiği rapor doğrultusunda Vadi ve Akçalı Mahallelerinde yerleşimin mümkün olup olmayacağı konusunda vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz. Yine hata önleme grubu dediğimiz grupta öğretmenlerimiz çalışıyor. Fayın tekrar deprem üretip üretmeyeceğine dair çalışmaların sonuçlarını ağustos ayında alacağız.”

“KAYBEDECEK BİR SANİYEMİZ YOK”

Geçtiğimiz gün Malatya’yı ziyaret ettiklerini belirten Bakan Kurum, “Projelerimizi yerinde inceledik. Valimiz, belediye başkanımız ve STK’larımızla istişarelerde bulunduk. Oradaki kardeşlerimizin güvenini ve sevgisini görmek bizi gerçekten çok mutlu etti. İnşallah bizi evlatları, kardeşleri olarak gören tüm deprem bölgelerinin bir an önce toparlanması için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekibimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi; Deprem bölgesinin derdi derdimizdir, sevinci sevincimizdir. İnşallah o günlere hızla ulaşmak için gece gündüz çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kaybedecek bir saniyemiz yok. Bu nedenle tüm ekibimizle birlikte durmayacağız, dinlenmeyeceğiz” dedi. söz konusu.