Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

MSB paylaştı: İlk kez gerçekleşti

MARLİN İDA, DENİZKURDU-II/2024 Tatbikatı’nda

MARLİN İDA, DENİZKURDU-II/2024 Tatbikatı’nda Görev Başarısıyla Tamamladı!

Elektronik Harp ve Keşif Görevlerinde Başarılı Performans

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından paylaşılan bilgilere göre, TCB 1101 MARLİN-İnsansız Deniz Aracı (İDA), 9-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında DENİZKURDU-II/2024 Tatbikatı’nda muharip su üstü platformlarımızla birlikte görev aldı. Bu, MARLİN İDA’nın ilk kez fiilen bir tatbikat senaryosunda yer alması oldu.

Seçkin Gözlemci Günü’ne Katılım ve EH Faaliyetleri

MARLİN İDA, 11 Mayıs’ta Seçkin Gözlemci Günü’ne katılarak tatbikata önemli katkılar sağladı. 14-16 Mayıs tarihleri arasında ise Elektronik Harp (EH) ve Keşif-Gözetleme faaliyetlerinde görev aldı. Bu görevler kapsamında, tatbikatın Çok Tehditli Ortamda Harekât safhasına aktif olarak katıldı ve Tanımlanmış Deniz Resmine önemli katkılar sağladı.

Uydu Üzerinden Komuta Başarısı ve NATO’da Öncül Rol

DENİZKURDU-II/2024 Tatbikatı’nda MARLİN İDA, ilk kez uydu üzerinden başarıyla komuta edildi. Bu sayede, Türkiye’nin bu alandaki öncü rolü bir kez daha teyit edildi. Önümüzdeki dönemde güdümlü mermili İDA’ların da envantere girmesiyle birlikte, MARLİN İDA’nın kriz ve çatışma ortamlarında önemli bir kuvvet çarpanı olması bekleniyor.

MARLİN İDA Hakkında

MARLİN İDA, ASELSAN ve Sefine Tersanesi tarafından geliştirilen bir insansız deniz aracıdır. 15 metre boyunda ve 21 ton deplasmana sahip olan MARLİN İDA, 35 knottan fazla hıza ulaşabilir ve 1000 deniz milinden fazla seyir menziline sahiptir. Farklı faydalı yük konfigürasyonları ile keşif/gözetleme, su üstü harbi, elektronik harp, üs/liman/kritik gemi-tesis güvenliği ve amfibi harekât gibi çeşitli görevleri icra edebilmektedir.

MARLİN İDA’nın DENİZKURDU-II/2024 Tatbikatı’ndaki başarıları, Türk savunma sanayisinin gelişmiş seviyesini ve milli teknolojinin gücünü bir kez daha ortaya koymaktadır.

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir
Sıradaki Haber Sakarya Gonca İlçesine 3 etap yeni altyapı hattı