Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Şap aşısının 3’üncü dozu vaka sayısında azalma getirdi

ANKARA (İGFA) – Tarım

ANKARA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvan hastalıklarıyla mücadele kapsamında her yıl rutin olarak uygulanan 2 doz şap aşısının 3 doza çıkarılmasıyla vaka sayısında yüzde 53 oranında azalma yaşandığını bildirdi. 2024’ün başında.

Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, sığır, manda, koyun, keçi ve geyik gibi çift tırnaklı hayvanlarda görülen bulaşıcı bir hastalık olan şap hastalığının uluslararası canlı hayvan ve hayvansal ürünler ticaretini olumsuz etkilediğini belirterek, büyük ekonomik kayıplara neden olur.

Şap hastalığına karşı yoğun bir mücadele verdiklerinin altını çizen Yumaklı, aşı çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirtti. Bu yılın başında aşı çalışmalarını 3’e çıkardıklarını hatırlatan Yumaklı, “Yıl başında ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yaptığımız aşılara bir dönemi daha ekledik. “Hakim aşılama programımız kapsamında ilk dozu 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihleri ​​arasında uyguladık” dedi.

“BAYRAM ÖNCESİNDE HAYVAN SAĞLIĞI ÖNLEMLERİNİ ALDIK”

Bakan Yumaklı, şap aşısında dominant dönem olarak adlandırılan dönemde büyükbaş hayvan popülasyonunun yüzde 87’sine tekabül eden 14 milyon 714 bin 274 büyükbaş hayvanın aşılandığını bildirdi. Yumaklı, 2023 sonbaharı ile 2024 baharı arasında gerçekleştirilen ve dominant dönem olarak adlandırılan üçüncü Şap aşısı sayesinde salgın sayısında geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 53 oranında azalma yaşandığını belirtti. yılını değerlendirerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Baskın döneminin sona ermesinin ardından 1 Mayıs’ta bahar sezonu kampanyası başlatıldı ve 6 milyon büyükbaş, 1,2 milyon koyun aşılandı. Bu yılın sonuna kadar 9 milyon büyükbaş hayvanı daha ilkbaharda, 15 milyon büyükbaş hayvanı da sonbaharda aşılamayı planlıyoruz. Bakanlığımız bünyesindeki Şap Enstitümüzde 25-30 milyon doz şap aşısı üretmeyi planlıyoruz. “Kurban Bayramı öncesi hayvan sağlığına yönelik tedbirlerimizi aldık.”