Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ın 3 yöresel ürünü coğrafi işaret tescilli

Uşak, zengin yöresel ürünleriyle

Uşak, zengin yöresel ürünleriyle öne çıkan bir il. Bu ürünlerden üçü, Uşak Tarhanası, Uşak Halısı ve Eşme Yörük Kilimi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili aldı.

Uşak Tarhanası

Tarhana

Uşak Tarhanası, yöreye özgü buğday ve arpa unundan yapılan, geleneksel yöntemlerle hazırlanan bir yöresel ürün. Tarhananın yapımında kullanılan buğday ve arpa unu, Uşak’ın kendine özgü iklim ve toprak yapısından dolayı kendine has bir lezzete sahip.

Uşak Halısı

Uşak halısı

Uşak Halısı, Anadolu’nun en eski ve en değerli halılarından biri. 16. yüzyıldan beri dokunan Uşak Halıları, kendine özgü desenleri ve renkleriyle dünyaca ünlü.

Eşme Yörük Kilimi

Eşme Yörük Kilimi, Eşme ilçesinin yörük kültürünün bir yansıması olan bir yöresel ürün. Kilim, geleneksel yöntemlerle yün ipliğinden dokunuyor. Eşme Yörük Kilimi, kendine özgü desenleri ve renkleriyle dikkat çekiyor.

Coğrafi işaret tescili, bir ürünün belirli bir coğrafi bölgede üretildiğini ve bu bölgeden kaynaklanan özellikleri taşıdığını gösteren bir işarettir. Coğrafi işaret tescili, bir ürünün kalitesini ve güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur.

Uşak’ın coğrafi işaret tescili almış diğer ürünleri arasında, Uşak Gelin Tatlısı, Uşak Helvası, Eşme Haşhaş Ezmesi ve Uşak Ev Yemekleri yer alıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve
Sıradaki Haber Bayram trafiğine sıkı takip