Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşaklı IQ’sü yüksek olanlar çözebilecek mi? Mit örnek kriptoloji sorusu yayınladı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), resmi internet sitesi üzerinden 5 adet kriptoloji sorusu yayınladı. Sorular, klasik şifreleme yöntemleri olan Caesar ve Route ile şifrelenmiş metinleri çözmeyi içeriyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT),

MİT’ten Kriptoloji Severlere Müjde: 5 Örnek Soru Yayınlandı!

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), kriptolojiye ilgi duyan vatandaşları teşvik etmek ve bu alandaki yetenekleri keşfetmek amacıyla resmi internet sitesi üzerinden 5 adet örnek kriptoloji sorusu yayınladı.

Yayınlanan sorular, klasik şifreleme yöntemleri olan Caesar ve Route şifreleme tekniklerine dayanıyor. Sorularda yer alan metinler, bu şifreleme yöntemleri kullanılarak şifrelenmiş ve çözülmesi isteniyor.

Sorular:

  1. Caesar şifrelemesi ile “CEZESNONS LIÜ ES LIÜ ÇIÜHI” metni şifrelenmişse, anahtar değeri nedir ve metnin orijinali nedir?

  2. Caesar şifrelemesi ile “MERHABA” metni şifrelenmişse, anahtar değeri 3 olduğunda şifreli metin ne olur?

  3. Route şifrelemesi ile yatay uzunluk birimi 4 seçilerek saat yönünde spiral olarak şifrelenmiş “AİRERXXEDRANNVATÇEHEYNHÍ” metni şifrelenmişse, orijinal metin nedir?

  4. “MÇİRY İİNEE TNHHR VAEND ATRAE” metninde hangi mesaj gizlidir?

  5. Dördüncü sorunun cevabı ve verilen tablo kullanılarak Atatürk’ün bir sözü şifrelenmiş. Bu söz nedir?

Soruların Çözümleri:

MİT, soruların çözümlerini yakın zamanda resmi internet sitesinde yayınlayacağını duyurdu. Bu sayede kriptolojiye ilgi duyanlar, kendi çözümlerini doğrulayabilecek ve bu alandaki bilgi ve becerilerini geliştirme imkanı bulabilecekler.

MİT’in bu adımı, kriptolojiye olan ilginin artmasına ve bu alandaki yetenekli kişilerin keşfedilmesine katkıda bulunması bekleniyor.

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir
Sıradaki Haber Sakarya Gonca İlçesine 3 etap yeni altyapı hattı