Ana Sayfa Arama Galeri
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Uşak’ta tarhana ve halıdan sonra o üründe tescilli: Gaziantep’ten sonra Uşak’ta da meşhur

Uşak Baklavası coğrafi işaretle

Uşak Baklavası coğrafi işaretle tescillendi

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) tarafından yapılan başvuru sonucu, Uşak Baklavası, 8 Temmuz 2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle tescillendi.

Uşak’ın yöresel ürünlerini koruma altına almak ve ekonomik değerini artırmak amacıyla UTSO tarafından yapılan başvuru, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilerek olumlu sonuçlandı.

Uşak Baklavası, ince ve şeffaf yufkaların arasına ceviz içi konularak yapılan, 65-70 katlı ve dilim yüksekliği 4,5-5 cm olan bir baklava çeşididir. Uşak’ın mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan baklava, coğrafi sınırla ün bağı bulunan bir üründür.

Uşak Baklavası’nın tescili, kentin gastronomi turizmine de önemli katkılar sağlayacak.

Uşak Baklavası’nın özellikleri

Uşak Baklavası’nın yapımında özel amaçlı buğday unu, su, yumurta, tuz ve ayçiçek yağı kullanılır. Hamur, 1-1,2 mm kalınlığında ve 150-180 cm çapında yufkalar halinde açılır. Yufkaların arasına ince kıyılmış ceviz içi konur ve üzerine sadeyağ dökülür. Baklava, önceden ısıtılmış fırında pişirilir ve bir gün önceden hazırlanmış şerbetin üzerine dökülür.

Uşak Baklavası, ince ve şeffaf yufkaları, ceviz içi aroması ve şerbetin uyumluluğu ile kendine özgü bir lezzete sahiptir.

Uşak Baklavası’nın coğrafi sınırı

Uşak Baklavası’nın coğrafi sınırı, Uşak ilinin sınırları ile sınırlıdır. Bu sınırlar içerisinde, Uşak ilinde bulunan tüm tüzel kişiler, Uşak Baklavası’nı üretebilir ve coğrafi işaretli olarak pazarlayabilir.

KAHRAMANMARAŞ (İGFA) – Kahramanmaraş Büyükşehir
Sıradaki Haber Şehit Mehmet Ali Horoz son yolculuğuna uğurlandı